Okulary progresywne to takie, które zapewniają pełną ostrość widzenia, niezależnie od tego, w jakiej odległości od oczu znajduje się obiekt. Jeśli potrzebujesz okularów „do wszystkiego”, to idealne rozwiązanie dla Ciebie – dzięki nim możesz nie tylko pracować na komputerze, ale też rozpoznasz znajomą twarz w dalekim tłumie.
Jak skonstruowane są szkła progresywne?
Okulary wieloogniskowe, bo tak również są nazywane progresywne soczewki, łączą różne moce optyczne na szkle o zmiennej krzywiźnie. Jest to idealne rozwiązanie dla każdego, kto musi w ciągu dnia odnaleźć się w wielu różnych odległościach, gdyż szkła takie zapewniają niezbędny komfort płynnego przejścia od widzenia z bliska do patrzenia w dal.
Jest to zasługą szkieł – na każdym poziomie widzenia zastosowano inny stopień załamania światła. Dzięki temu górna strefa pozwala na patrzenie w dal, a nad dolną krawędzią soczewki rozciąga się strefa widzenia z bliska, która umożliwia czytanie. Obie te strefy łączą się pośrodku – ta część szkła umożliwia widzenie pośrednie. Obecność tych trzech stref umożliwia płynne przechodzenie przez wszystkie dystanse.
Dla kogo soczewki progresywne?
Ich podstawową funkcją jest korygowanie krótkowzroczności, dlatego też są odpowiednie dla każdego, kto z trudem rozpoznaje przedmioty znajdujące się daleko. Są one również niezastąpione przy starczowzroczności (prezbiopii), która pojawia się na ogół około czterdziestki. Jeśli masz problem z czytaniem z bliska gazety lub książki, najprawdopodobniej nadszedł czas na to, by zainwestować w progresywne soczewki. Są one tym bardziej przydatne, gdy prowadzisz zabiegany tryb życia – zwłaszcza wtedy, gdy po pracy w biurze siadasz za kółkiem, a po powrocie do domu czytasz program telewizyjny, zerkając na ekran telewizora.
Gdzie najlepiej wykonać badanie wzroku i nabyć właściwe okulary?
Jeśli masz problemy zarówno z widzeniem z daleka, jak i bliska, odpowiedzią na Twoje problemy mogą być okulary progresywne. Poznań w samym centrum miasta posiada punkt, który przyniesie Ci natychmiastową ulgę. Optyk Krawczyk od pokoleń zapewnia profesjonalne badania wzroku i proponuje oprawki najwyższej klasy. Szkła progresywne możesz też zastosować w okularach sportowych – z pewnością umożliwią Ci one komfortowy trening.
Czy istnieją jakieś alternatywy?
Jak do każdych szkieł, do okularów wieloogniskowych trzeba się przyzwyczaić. Mogą minąć dni lub tygodnie, zanim Twoje oczy w pełni zaadaptują się do korekcji. Alternatywą dla okularów progresywnych są chirurgiczne zabiegi korygujące wadę wzroku – na przykład starczowzroczność może rozwiązać implant rogówki nazywany wkładką Kamra.